Nowa propozycja od Marty Dymek

2017-04-21

Egzotyczne potrawy we własnej kuchni? Wegańskie i pozbawione cukru? Na taką propozycję z pewnością skuszą się osoby poszukujące nowych smaków, a jednocześnie dbające o zdrowie. "Nowa Jadłonomia" to nowość na rynku wydawniczym autorstwa Marty Dymek, która ma szansę stać się nowym kulinarnym bestsellerem.

Kim jest Marta Dymek - autorka Nowej jadłonomii? To osoba znana z najpopularniejszego w Polsce programu śniadaniowego „Dzień dobry TVN”. Ponadto to znana i uznana blogerka prowadząca chętnie odwiedzanego bloga poświęconego weganizmowi i kuchni roślinnej. Jest to także laureatka nagrody Kulinarnego Bloga Roku 2013. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia napisała książkę poświęconą przepisom wegańskim bazującym na recepturach z całego świata. I tak na arkuszach książki spotkamy się z przepisami inspirowanymi Europą, ale i Afryką oraz Azją. Przepisy na jarskie śniadania, obiady i kolacje pomogą nowicjuszom wdrożyć się w kuchnię roślinną, a dla koneserów będą świetną inspiracją do spojrzenia na gotowanie w inny sposób.


Książek kulinarnych na rynku jest sporo, jednak niewielu autorów skusiło się na publikację przepisów na dania pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak zapotrzebowanie na ten rodzaj wiedzy wzrasta, a Nowa Jadłonomia w księgarni PWN jest odpowiedzią na to wyzwanie. Dzięki niej można zacząć gotować inaczej, a na pewno zdrowiej, bo w końcu weganizm jest jedną z najzdrowszych diet.