Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania książek?

2017-04-12

Nie wszystkie dzieci lubią czytać książki. Wiele dzieci w wieku szkolnym traktuje niestety czytanie jedynie jako przykry, szkolny obowiązek. Aby dzieci lubiły czytać najlepiej dać im dobry przykład czyli samemu w wolnej chwili sięgać po książki. Ważne jest również, by dobierać lektury do wieku i zainteresowań najmłodszych. Pewne jest, że dzieci warto zachęcać do czytania. Dlaczego?

Czytanie jest pouczające

Przede wszystkim w książkach dzieci znaleźć mogą bardzo dużo nauki. Chodzi tu zarówno o zdobywanie wiedzy ogólnej i z zakresu różnych dziedzin, jak i o uczenie się wielu ważnych życiowych postaw. Przykładem lektury może być Pinokio - książka Carlo Collodi. Dzieci na podstawie przygód głównego bohatera uczą się, że warto szanować swoich rodziców oraz tego, że kłamstwo prędzej czy później wychodzi na jaw, a za oszukiwanie zawsze trzeba ponieść jakieś konsekwencje.

Czytanie bawi

Ale książki dla dzieci to nie tylko nauka. To również potężna dawka świetnej zabawy. Przykładem może być również Pinokio książka. Mimo iż przygody drewnianego chłopca bywają czasem smutne i poruszające, czas spędzony z lekturą jest świetną rozrywką. Warto pokazywać dzieciom jak zabawne jest czytanie książek.

Czytanie rozwija wyobraźnię

Czytanie ma również ogromny wpływ na rozwój dziecięcej wyobraźni. Zamiast oglądać telewizję, lepiej zaproponować dziecku przeczytanie fascynującej książki. Umiejętność wyobrażania sobie scen czytanego tekstu niejednokrotnie będzie wykorzystywana w życiu.